Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi AnkaraOrtognatik cerrahi, çene ve diş bozukluklarının cerrahi olarak düzeltilmesi işlemidir. Ortognatik cerrahi, ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılır.

Ortognatik cerrahi ile tedavi edilebilecek bazı diş ve çene bozuklukları şunlardır:

  • Alt ve üst çenelerin birbirine göre konumunun bozulması: Bu durum, çapraşık dişler, açık kapanış, kapanmayan dişler gibi sorunlara neden olabilir.
  • Çenelerin boyutlarının veya şekillerinin bozulması: Bu durum, konuşma, çiğneme ve yüz estetiği gibi sorunlara neden olabilir.
  • Diş eksikliği veya fazlalığı: Bu durum, çenelerin konumunu bozabilir ve diğer diş bozukluklarına neden olabilir.

Ortognatik cerrahi, genellikle diş teli tedavisi ile birlikte uygulanır. Diş teli tedavisi, dişlerin hizalanması ve konumunun düzeltilmesini sağlar. Ortognatik cerrahi ise çenelerin konumunun düzeltilmesini sağlar.

Ortognatik cerrahi tedavisinin aşamaları şunlardır:

  • Muayene ve planlama: Ortognatik cerrahi tedavisine başlamadan önce, hastanın ağız ve diş yapısı detaylı olarak incelenir. Bu inceleme sonucunda, tedavi planı hazırlanır.
  • Diş teli tedavisi: Diş teli tedavisi, dişlerin hizalanması ve konumunun düzeltilmesi için yapılır. Bu tedavi, genellikle birkaç ay sürer.
  • Cerrahi işlem: Ortognatik cerrahi işlemi, genel anestezi altında yapılır. Cerrahi işlem sırasında, çeneler uygun konuma getirilir ve sabitlenir.
  • Postoperatif bakım: Cerrahi işlemden sonra, hastanın çenesini hareket ettirmemesi gerekir. Bu süre genellikle birkaç haftadır.

Ortognatik cerrahi tedavisinin faydaları şunlardır:

  • Diş ve çene bozukluklarının giderilmesi: Ortognatik cerrahi ile diş ve çene bozuklukları giderilerek kişinin konuşma, çiğneme ve yüz estetiği gibi sorunları düzeltilebilir.
  • Diş sağlığının iyileştirilmesi: Diş ve çene bozuklukları, diş çürüğü, diş eti hastalığı gibi diş sağlığı sorunlarına neden olabilir. Ortognatik cerrahi ile bu diş sağlığı sorunlarının giderilmesi sağlanabilir.
  • Gülüş estetiğinin iyileştirilmesi: Ortognatik cerrahi ile dişlerin hizalanması ve konumunun düzeltilmesi sağlanarak kişinin gülüşü daha estetik hale getirilebilir.

 

Ortognatik cerrahi, bir ortodontik tedavi planının bir parçası olarak uygulanır. Öncelikle ortodontist, dişlerin uygun bir şekilde hizalanmasını sağlamak için teller ve braketler gibi cihazlar kullanarak dişleri düzeltir. Ancak bu, çene ve yüz kemiklerindeki yapısal sorunları düzeltemez. Bu nedenle, ortodontist ve cerrah birlikte çalışarak bir tedavi planı oluştururlar.

 

Ortognatik cerrahi, genellikle hastanın çene ve yüz yapısını düzelten ve işlevselliği artıran bir olarak başarılı sonuçlar verir. Ancak cerrahi işlem ciddi bir müdahale gerektirdiğinden, dikkatli bir değerlendirme ve uygun bir tedavi planı oluşturmak önemlidir. Bu işlemin uygulanmasına karar vermek için bir ortodontist veya oral ve maksillofasiyal cerrahi uzmanına danışmanız gerekmektedir.

+90 544 496 1 496